Przepis na naturalny uniwersalny płyn do czyszczenia

Odkąd zaczęłam bliżej przyglądać się etykietom produktów które kupuję, z przerażeniem odkryłam ile chemii znajduje się w zwykłych środkach czystości. Wystarczy zerknąć na pierwszy lepszy detergent, by znaleźć na nim takie napisy jak : środek łatwopalny, działa toksycznie, nie wdychać… a przecież każdy z nas używa ich codziennie. Często nasza skóra ma z nimi bezpośredni kontakt. Niby wiadomo, że niszczą ręce, ale bądźmy szczerzy – mając 5 minut na ogarnięcie kuchni czy łazienki, komu się chce szukać rękawiczek!

Kolejna problem jest taki, że podczas używania chemicznych środków czystości, zawarte w nich szkodliwe związki ulatniają się i zatruwają powietrze którym oddychamy. Amerykańskie Ministerstwo Środowiska przeprowadziło badania, które wykazały, że stężenie szkodliwych związków w budynkach mieszkalnych może być nawet 10-krotnie większe niż na zewnątrz. To nie zanieczyszczenie środowiska zewnętrznego, ale powietrza w naszych domach ma największy wpływ na nasze zdrowie, to w nich spędzamy przecież większość czasu.

 

Co możemy zrobić by chronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym działaniem chemicznych środków czystości?

Przede wszystkim świadomie kupować. Czytać etykiety. Wybierać produkty bardziej naturalne i ekologiczne. Na szczęście na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących takie produkty. Można też część z nich zastąpić tymi zrobionymi samodzielnie. Mistrzyniami w tym były przecież nasze babcie, które dobrze wiedziały, że okna najlepiej umyć wodą z octem, a wypolerowane starymi gazetami będą błyszczały jak nowe.

Jeśli już używamy silnych, chemicznych detergentów, przy każdym ich użyciu należy koniecznie wywietrzyć mieszkanie. Należy też chronić skórę, np. zakładając rękawiczki oraz uważać na wydzielające się opary (substancje lotne), które mogą podrażnić oczy czy układ oddechowy.

 

Jest wiele naturalnych produktów, które świetnie nadają się do sprzątania. W internecie możemy znaleźć mnóstwo przepisów na zamienniki praktycznie każdego detergentu, większość z nich bazuje na podobnych składnikach (sodzie oczyszczonej, occie, cytrynie, soli , naturalnych olejkach…). Ja chciałabym Wam przedstawić przepis na mój ulubiony uniwersalny płyn do czyszczenia. Jest naturalny, łatwy w wykonaniu i co najważniejsze skuteczny. Nadaje się do każdej powierzchni oprócz marmuru i granitu ( ze względu na ocet w składzie). Koszt jego wykonania jest bardzo niski, a do tego może zastąpić wiele detergentów jak np. płyn do mycia szyb, środek do czyszczenia łazienki, blatów, płytek ceramicznych, kuchenki, lodówki… – ma mnóstwo zastosowań!

 

 

Przepis na naturalny płyn do czyszczenia :

  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka octu cytrynowego (przepis poniżej) – jeśli zależy Wam na czasie można dodać zwykłego octu spirytusowego lub jabłkowego
  • 10 kropli naturalnego olejku eterycznego (może być miętowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, lawendowy)
  • butelka z atomizerem

Składniki łączymy ze sobą i przelewamy do butelki. Przed każdym użyciem wstrząsnąć. Płyn nie psuje się, więc spokojnie może być przechowywany w temperaturze pokojowej.

Przepis na ocet cytrynowy:

  • skórki po cytrynie
  • ocet (spirytusowy lub jabłkowy)

Do szklanego słoja wkładamy dość ciasno zebrane wcześniej skórki po zużytych cytrynach (najlepiej większą ilość) i zalewamy octem tak, by były całkowicie przykryte. Zamykamy słoik i odstawiamy minimum na 2 tygodnie w ciemne miejsce (im dłużej tym lepiej). Raz dziennie mieszamy potrząsając słojem. Po tym czasie zlewamy ocet dokładnie odciskając cytryny. Ocet powinien mieć złotobrązowe zabarwienie i pachnieć cytrynowo.

 

Zachęcam do wypróbowania przepisu, zdziwicie się ile rzeczy można tym płynem wyczyścić, wystarczy spryskać i przetrzeć miękką szmatką. Zapach octu podczas używania płynu jest praktycznie niewyczuwalny, bardzo szybko się ulatnia. Tak jak pisałam wcześniej, jeśli nie chcecie czekać, możecie ocet cytrynowy zastąpić zwykłym spirytusowym lub jabłkowym. Choć według mnie, działanie płynu na bazie octu cytrynowego jest znacznie lepsze, więc myślę że warto go zrobić 🙂 .

 

A może Wy również macie swoje naturalne sposoby na sprzątanie domu? Z chęcią przeczytam w komentarzach!