Pisałam już o moich naturalnych ulubieńcach do oczyszczania twarzy. Drugi post z serii wpisów „5 najlepszych kosmetyków prosto z kuchni” jest poświęcony tonikom do twarzy.
W ramach wstępu o tonizowaniu skóry napisałam osobny post. Piszę w nim o prawidłowym pH skóry, o tym dlaczego stosowanie toników jest takie ważne oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
A teraz przejdźmy od razu do konkretów 🙂 .
Poniżej przedstawiam mój subiektywny ranking najlepszych naturalnych toników do twarzy, które są bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie skuteczne. Ich zrobienie nie zajmuje więcej niż 5 minut, a do tego koszt ich produkcji wynosi dosłownie grosze…
5 najlepszych kosmetyków prosto z kuchni do tonizowania twarzy:
1. Ocet jabłkowy
Mój zdecydowany faworyt w całym zestawieniu. Ja po prostu kocham ocet jabłkowy 🙂 ! O wszystkich jego właściwościach pielęgnacyjnych i zdrowotnych możecie przeczytać tutaj.
Jest to jeden z nielicznych tak uniwersalnych kosmetyków, dlatego naprawdę warto mieć go w swoim domu.
Doskonale nadaje się na tonik, ponieważ:
- ze względu na swój kwaśny odczyn przywraca naturalne pH skóry
- rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe (kwasy zawarte w occie działają jak peeling enzymatyczny usuwając martwe komórki naskórka)
- działa antytrądzikowo i dogłębnie oczyszcza pory skóry
- przyśpiesza gojenie stanów zapalnych skóry
- chroni przed powstawaniem wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia
- bioflawonoidy zawarte w occie wzmacniają naczynka krwionośne
Przepis na tonik z octu jabłkowego:
Wystarczy wymieszać wodę z octem jabłkowym w proporcjach 1:1 i przelać do szklanej buteleczki.
Pamiętaj! Proporcje ocet-woda można zawsze zmienić i dostosować do swojej cery. Ja podaję takie, które najlepiej mi służą. Jeśli posiadasz cerę wrażliwą, bądź czujesz, że tonik jest za mocny, zmniejsz ilość octu.
Taki tonik możemy trzymać poza lodówką. Ocet jabłkowy jest naturalnym konserwantem spożywczym, działa przeciwbakteryjnie, więc nie powinien się zepsuć (najlepiej jednak jest robić mniejsze porcje na 1-2 tygodnie, tak by zawsze używać świeżego).
Przemywamy nim buzię przy użyciu wacika rano i wieczorem. Jeśli przeszkadza wam zapach octu, można dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego (np. lawendowego).
Ze względu na to, że tonik ten ma w sobie dużą ilość kwasów, warto w dzień, dla ochrony przed słońcem, zastosować krem z filtrem.
Jeśli zastanawiacie się skąd wziąć ocet jabłkowy, ze swojej strony mogę polecić ocet z Rossmanna, początkowo zanim zaczęłam go robić samodzielnie, właśnie takiego używałam. Jest nieklarowany, ma dobry skład i cenę.
2. Zielona herbata
Zielona herbata zawiera cenne polifenole, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Działa przeciwzmarszczkowo, a także antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ujędrniająco. Świetnie sprawdzi się przy cerze mieszanej, tłustej, poszarzałej, czy trądzikowej. Zwęża rozszerzone pory skóry i reguluje wydzielanie sebum.
Dobrze wiedzą o tym Japonki, których wizytówką jest jasna i gładka cera. Sekret pięknego wyglądu ich skóry tkwi w codziennej pielęgnacji cery i piciu zielonej herbaty, z którą podobno się nie rozstają, używając jej także jako kosmetyku.
Przepis na tonik z zielonej herbaty:
- 1 łyżeczka zielonej herbaty ( lub jedna torebka)
- 150 ml wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Zieloną herbatę zalewamy gotowaną, lekko przestudzoną wodą (o temperaturze 60-80 stopni). Ja zazwyczaj czekam ok.3-4-minuty od zagotowania wody. Nie należy jej zalewać wrzątkiem, bo wtedy traci najcenniejsze właściwości. Czekamy 10-15 minut aż przestygnie i odcedzamy napar. Dodajemy sok z cytryny i przelewamy do szklanej buteleczki. Tonik przechowujemy w lodówce ok 3-4 dni.
3. Mięta + cytryna
Herbatkę miętową w swojej kuchni posiada chyba każdy. Mięta świetnie orzeźwia i działa antyseptycznie na skórę, cytryna dba o jej prawidłowe pH, rozjaśnia przebarwienia i zwęża pory. Takie połączenie gwarantuje, że nasza cera będzie czysta, zadbana i pełna blasku.
Przepis na tonik miętowo-cytrynowy:
- 1 łyżka suszonej mięty (lub jedna torebka)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 200 ml wody
Zioła zalewamy gorącą wodą, czekamy aż przestygną, odcedzamy i dodajemy świeży sok z cytryny. Przelewamy do szklanej buteleczki i przechowujemy w lodówce do 3 dni. Tonik ten doskonale odświeża i daje natychmiastowy efekt pobudzenia. Coś dla tych, którym ciężko się dobudzić z rana 🙂
4. Natka pietruszki
Idealna dla osób zmagających się z przebarwieniami skóry. Natka pietruszki, której używamy w przepisie, wykazuje działanie silnie rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe i nawilżające. Jest delikatna dla skóry, a zarazem bardzo skuteczna, dzięki czemu mogą ją stosować osoby z wrażliwą cerą. Ma właściwości antybakteryjne, przyśpiesza gojenie się zmian trądzikowych, odświeża, likwiduje opuchlizny (np. pod oczami), rozjaśnia zaskórniki i w widoczny sposób wygładza skórę. Cera wygląda po prostu młodziej.
Przepis na wodę pietruszkową:
- spora garść świeżej natki pietruszki
- 150 ml chłodnej, przegotowanej wody
Garść świeżej natki pietruszki kroimy bardzo drobno i zalewamy chłodną wodą. Odstawiamy na 12-24 godziny do lodówki. Po tym czasie przecedzamy płyn do szklanej butelki lub słoiczka. Tonik możemy przechowywać w lodówce nawet do 10 dni.
Warto spróbować !! Efekty stosowania wody pietruszkowej zauważyłam już po kilku dniach, skóra stała się dużo jaśniejsza i bardziej nawilżona. Zawsze wracam do tego przepisu w lato, gdy mam pod ręka świeżą natkę z ogródka.
5. Płatki owsiane
Tonik z płatków owsianych sprawdzi się u osób z przesuszoną, odwodnioną skórą twarzy, polecany jest również do cery trądzikowej. Dzięki substancjom śluzowym zawartym w owsie, tonik przynosi ukojenie, łagodzi podrażnienia i nawilża. Zawarte w płatkach owsianych witaminy i minerały (witaminy z grupy B, E, PP, cynk, żelazo, wapń, krzem, selen, magnez) dbają o odpowiednie odżywienie i wygładzenie cery, opóźniając przy tym procesy starzenia.
Przepis na tonik owsiany:
- pół szklanki płatków owsianych (najlepiej górskich)
- woda (mineralna lub przegotowana)
Pół szklanki płatków zalewamy do pełna wodą i odstawiamy na 24 godziny, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie przecedzamy (np. przez gazę) i zlewamy odciśnięty z płatków płyn do szklanego pojemnika. Przechowujemy w lodówce 3 do 4 dni. Przed użyciem należy zamieszać buteleczką, bo tonik lubi się rozwarstwiać.
Najczęściej sięgam po ten tonik w zimie, czyli właśnie teraz, gdy moja cera narażona jest na wpływ mrozu, a także suchego powietrza z kaloryferów.
Mam nadzieję, że któryś z moich ulubieńców przypadł Wam do gustu. Dajcie znać, czy używaliście któregoś z nich. Może macie swoje sprawdzone przepisy na tonik? Z chęcią przeczytam w komentarzach 🙂 .
A za tydzień zapraszam na ciekawe zestawienie najskuteczniejszych naturalnych produktów złuszczających, które działają podobnie jak peeling enzymatyczny!