Gdybym miała wymienić jeden naturalny produkt, bez którego nie wyobrażam sobie życia, byłby to zdecydowanie ocet jabłkowy! Używam go już kilka lat i wciąż jestem zdumiona, jak wiele cennych właściwości kryje w sobie ten niepozorny płyn.
Na ocet natknęłam się przypadkiem, szukając sposobu na podrażnienie skóry głowy, którego nabawiłam się, używając silnie przesuszającego szamponu. Zaczęłam wcierać go codziennie i w ciągu kilku dni podrażnienie ustąpiło. Byłam w szoku! Skóra na głowie nie tylko przestała mnie swędzieć, ale i nadmiernie się przetłuszczać (z czym miałam ogromny problem), a włosy nabrały zdrowego blasku. Od tamtej pory jestem mu wierna. Od trzech lat robię go sama w domu. Ocet domowej roboty bije na głowę te sklepowe. Można go przechowywać kilka lat i nic się z nim nie dzieje. W domu mam już zapas na co najmniej dwa lata!
O cudownych właściwościach zdrowotnych octu jabłkowego można przeczytać praktycznie w każdej książce poświęconej zdrowemu odżywianiu. Używany już od czasów Hipokratesa, został na nowo rozsławiony przez amerykańskiego profesora D.C. Jarvisa w latach sześćdziesiątych. W Polsce pisze o nim m.in. dr Jadwiga Górnicka w swej książce ”Apteka Natury”.
Co zawiera ocet jabłkowy?
- jest to produkt naturalnej fermentacji jabłek
- zawiera dużą ilość potasu (działającego pozytywnie na nasz układ nerwowy, mięśnie i cerę), a także fosforu, siarki, wapnia, krzemu, chloru, sodu, magnezu, żelaza i fluoru
- witaminy: A, z grupy B ( B1, B2, B6), C, E i P
- beta-karoten, chroniący przed działaniem wolnych rodników, czyli starzeniem się skóry
- kwas cytrynowy, mlekowy oraz octowy (który zwalcza bakterie, działa antygrzybicznie)
- pektyny, przyśpieszające metabolizm i wspomagające pracę układu trawiennego
- bioflawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne zapobiegając powstawaniu m.in. żylaków
Właściwości zdrowotne octu jabłkowego:
- pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu, wbrew pozorom alkalizuje organizm
- obniża poziom glukozy we krwi – dodany do potrawy pomaga zmniejszyć jej indeks glikemiczny (IG), co jest korzystne w przypadku osób cierpiących na cukrzycę
- wspomaga trawienie i pracę całego układu pokarmowego, dba o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit, dzięki czemu zwiększa się przyswajalność składników odżywczych z pożywienia
- pomaga w odchudzaniu, zmniejszając apetyt i przyśpieszając metabolizm
- w problemach ze stawami (łagodzi stany zapalne i bóle stawów, rozpuszcza kwas moczowy)
- obniża poziom złego cholesterolu we krwi
- ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne
- działa odtruwająco, pomaga wypłukać z organizmu szkodliwe toksyny
- podnosi odporność całego organizmu
- pomaga w walce z bezsennością, bólami głowy, stanami lęku i niepokoju
- niektóre badania (na zwierzętach) potwierdzają jego działanie antynowotworowe!
Jak pić ocet jabłkowy?
Według zaleceń dr Górnickiej, profilaktycznie należy wypijać dwa razy dziennie 2 do 4 łyżeczek octu jabłkowego rozrobionego w pół szklanki przegotowanej wody z 2 łyżeczkami miodu (dorośli).
Ja zazwyczaj piję ocet jabłkowy rozrobiony z wodą i odrobiną soku z cytryny na czczo, zaraz po przebudzeniu. Często dodaję go również do sałatek warzywnych, jako dressing.
W celach odchudzających, można go pić pół godziny przed każdym posiłkiem (3 razy dziennie). Wystarczy szklankę letniej wody wymieszać z 1 łyżką octu jabłkowego.
Ważne jest, żeby nie przekraczać zalecanych dawek dziennych i raz na jakiś czas robić przerwy w spożywaniu octu. Nie wszyscy mogą go również pić. Ocet jabłkowy jest niewskazany dla osób cierpiących na wrzody żołądka. Najlepiej w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.
Ocet jabłkowy w pielęgnacji :
Ocet to niesłychanie skuteczny i uniwersalny kosmetyk do pielęgnacji całego ciała i włosów
Twarz:
- przywraca naturalne pH skóry, świetnie sprawdzi się jako tonik (wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1)
- idealny dla cer problematycznych i trądzikowych ze względu na bakteriobójcze działanie
- rozjaśnia przebarwienia i blizny potrądzikowe (ze względu na obecność kwasów działa jak peeling enzymatyczny usuwając martwe komórki naskórka)
Przepis na rozjaśniającą maseczkę octową – do jednej łyżeczki ulubionej glinki dodajemy 1 łyżkę octu jabłkowego, mieszamy i nakładamy na oczyszczoną twarz (omijając okolicę oczu) na 10 minut. Nie dopuśćcie do zaschnięcia glinki na twarzy, bo wtedy traci swoje cenne właściwości i może podrażnić, najlepiej co jakiś czas spryskiwać skórę wodą.
Ciało:
- przeciwdziała alergiom skórnym i infekcjom grzybiczym
- polecany do przemywania powierzchownych oparzeń, również słonecznych, zapobiega powstawaniu pęcherzy i blizn po oparzeniach
- stosowany do przemywania ran w celu odkażenia i szybszego gojenia się skóry
- przy ukąszeniach owadów
- chroni przed przykrym zapachem potu, wystarczy odrobiną octu posmarować skórę pod pachami
- zwalcza kurzajki
- przynosi ulgę w żylakach (należy regularnie nacierać nim nogi)
- na opuchnięte i zmęczone nogi może pomóc moczenie stóp w wodzie z dodatkiem octu
- na obolałe gardło warto zastosować płukankę ( 2 łyżki octu na szklankę wody)
Włosy:
- zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów
- dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, jest pomocny w zwalczaniu łupieżu, świądu, podrażnień skóry głowy
- stosowany w formie płukanki usuwa resztki szamponu z głowy, zamyka łuski włosów i pięknie je nabłyszcza (do litra wody wlewamy łyżkę octu jabłkowego i płuczemy w niej włosy)
Moja ulubiona wcierka do włosów z octem jabłkowym – przepis jest bardzo prosty: należy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:1, wmasować w skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia, nie trzeba już spłukiwać. Efekty wcierki poczułam już po pierwszym użyciu. Skóra na głowie była uspokojona, włosy ładnie odbite od nasady i błyszczące.
Jak widać ocet jabłkowy to uniwersalne lekarstwo i kosmetyk w jednym:-) Ostatnio na jego bazie tworzę różne octy ziołowe, a także dodaję odrobinę do kremu, czy balsamu. Jeśli nie macie octu domowej roboty, nic nie szkodzi. Na początek wystarczy sklepowy (najlepiej, gdyby był nieklarowany). Ze swojej strony mogę polecić ocet z Rossmanna, początkowo sama go używałam, ma dobry skład i cenę.
A czy Wy używacie octu jabłkowego? Może macie inne pomysły na jego zastosowanie? A może macie ochotę w tym roku zrobić go samodzielnie?
Ściskam Was serdecznie!
Monika