Jak naturalnie rozjaśnić włosy – najlepsze sposoby

Każda kobieta od czasu do czasu ma ochotę przejść małą metamorfozę i zmienia coś w swoim wyglądzie. Zazwyczaj wybór pada właśnie na włosy. Jeszcze nie tak dawno, hitem było rozjaśnianie samych końcówek włosów, czyli tzw. ombre. Ostatnio zostało wyparte przez dające bardziej naturalny efekt: sombre, flamboyage czy bronde. Wszystkie te techniki farbowania bazują na uzyskaniu złotych, naturalnie wyglądających refleksów we włosach.

 

Co zrobić, jeśli mamy ochotę zmienić odcień naszych włosów, a niekoniecznie chcemy je niszczyć chemicznymi farbami i rozjaśniaczami?

Dziś postaram się przedstawić najskuteczniejsze naturalne metody na rozjaśnienie naszych kosmyków. Warto pamiętać o tym, że efekty takiego rozjaśniania nie są natychmiastowe, jak w przypadku farb chemicznych. Często zauważamy je dopiero po kilku aplikacjach, dlatego warto uzbroić się w trochę cierpliwości.

 

Naturalne produkty rozjaśniające włosy:

 

1.Rumianek

 

Popularne zioło, o łagodnym zapachu znane ze swoich łagodzących, ale również rozjaśniających właściwości. Najczęściej używa się go w formie płukanki do włosów, która regularnie stosowana, nadaje włosom subtelne, złociste refleksy.

rumianek rozjaśnianie

 

Płukanka rumiankowa:

  • 4 łyżki suszonego rumianku
  • 1 litr wody
  • łyżka octu jabłkowego, lub soku z cytryny

Rumianek zalewamy gotowaną wodą i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia (10-15 min.) Następnie przecedzamy wywar przez sitko, dodajemy ocet/cytrynę i płuczemy nim włosy. Zostawiamy do wyschnięcia.

Jak każde zioło, również i rumianek przy dłuższym stosowaniu może lekko przesuszać włosy, dlatego warto jednocześnie dbać o ich nawilżenie.

 

2. Miód

 

Miód może nie tylko wspaniale nawilżyć włosy, ale również je rozjaśnić. Nie wiem, czy wiecie, ale w trakcie połączenia miodu  z wodą, powstaje niewielka ilość nadtlenku wodoru, czyli naturalna woda utleniona. Warto więc ten fakt wykorzystać i zrobić odżywczy, a jednocześnie rozjaśniający spray do włosów.

cytryna naturalne rozjaśnianie

 

Miodowy rozjaśniający spray:

  • 1 łyżka rumianku
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Zaparzamy rumianek w 1/2 szklanki wody ,gdy przestygnie odcedzamy. Do płynu dodajemy miód i sok z cytryny, mieszamy, do rozpuszczenia miodu. Przelewamy do pojemnika z atomizerem i spryskujemy nim suche włosy. Zostawiamy na noc, lub na kilka godzin w dzień, a następnie spłukujemy wodą.

 

3. Cytryna

 

Dzięki zawartym w niej kwasom, ma silne właściwości rozjaśniające. Działa wzmacniająco, dodaje blasku i świeżości włosom, a także likwiduje łupież i nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. W dawnych czasach, gdy nie było dostępu do farb chemicznych, kobiety wcierały we włosy sok z cytryny i wychodziły na słońce, aby przyspieszyć proces rozjaśniania. Ja raczej nie zdecydowałabym się na takie działanie, choć natknęłam się na takie porady w internecie…Kwas cytrynowy w połączeniu z promieniami słońca może mocno przesuszyć włosy, ale stosowany w mniejszych ilościach, rozcieńczony, zadziała z korzyścią dla włosów i skóry głowy.

Maseczka cytrynowa:

  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • sok z połówki cytryny
  • łyżeczka miodu

Składniki mieszamy i nanosimy na włosy. Włosy wkładamy w specjalny czepek, lub owijamy folią i nakładamy ciepły ręcznik. Pod wpływem ciepła, łuska włosa się rozchyla, co zwiększa wchłanianie dobroczynnych składników i daje lepszy efekt rozjaśniający.  Maseczkę zostawiamy na 30 min, a następnie myjemy włosy szamponem.

 

4. Korzeń rzewienia ( rabarbaru)

 

Możemy go dostać w aptece, lub sklepie zielarskim. Ze względu na obecny w nim kwas szczawiowy, rozjaśnia włosy nawet o kilka tonów, dodając im złotego blasku. Jak każde zioło, użyte w nadmiarze może spowodować przesuszenie, dlatego warto w czasie używania zadbać o nawilżenie czupryny.

Naturalna farba do włosów z rzewienia:

  • 50 g korzenia rzewienia ( jedno opakowanie)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka miodu
  • sok z połówki cytryny
  • ok . 1/3 szkl. wrzątku

korze

Korzeń rzewienia mielimy w młynku na proszek, wsypujemy do szklanej miski i dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy do konsystencji gęstej papki i odstawiamy na 10-15 min. W razie gdyby nasza farba zbyt mocno zgęstniała, dolewamy jeszcze odrobinę gorącej wody. Nakładamy na umyte włosy przy pomocy pędzelka do nakładania farb, zakładamy na głowę czepek lub folię i dodatkowo zawijamy w turban. Do tego celu możemy użyć znoszoną koszulkę, lub stary ręcznik, bo mieszanka niestety mocno farbuje. Trzymamy na głowie do 30 min, a następnie obficie zmywamy wodą dotąd ,aż spływająca woda będzie czysta.

Jeśli chodzi o efekty koloryzacji, to wiele osób po zastosowaniu rzewienia, od razu widzi lekką różnicę w kolorze włosów. Ze względu na musztardowy kolor ( i zapach niestety też…) mieszanki, może ona zostawić  na włosach lekką żółtawą poświatę, która przy kolejnych myciach głowy się wypłukuje. Polecam przed całym zabiegiem zrobić próbę na małym pasemku. Każdy ma inne włosy i ciężko przewidzieć efekty koloryzacji.

Metodę tą można stosować nawet kilka razy (najlepiej w odstępie czasu, żeby nie przesuszyć włosów).

 

5. Cynamon

 

Uwielbiam cynamon za jego cudowny aromat i przeciwzapalne właściwości, dlatego zagościł w mojej kuchni na stałe. Przyprawa ta świetnie nadaje się do tworzenia złotych refleksów we włosach, ze względu na występujący w niej enzym – peroksydazę, który ma działanie rozjaśniające.

Pamiętajcie! Przed zastosowaniem cynamonu na skórę, należy się wcześniej upewnić , czy nie jest się uczulonym na jego działanie, wykonując próbę na niewielkim fragmencie skóry. To silny alergen i w kontakcie ze skórą potrafi uczulić.

cynamon rozjaśnianie włosów

Maseczka z dodatkiem cynamonu, nada włosom jasnych, nieco rudawych (mahoniowych) refleksów, a przy regularnym stosowaniu może je sporo rozjaśnić . Oprócz tego, po użyciu takiej maski włosy nabierają zdrowego blasku i przepięknie pachną.

Maseczka cynamonowa:

  • 1 łyżka cynamonu
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka ulubionego oleju (u mnie świetnie sprawdza się kokosowy)
  • kilka kropli soku z cytryny

Wszystko dokładnie mieszamy i nakładamy na całą długość włosów. Dla wzmocnienia działania, nakładamy na głowę czepek, lub folię i ciepły ręcznik. Po upływie 30 minut zmywamy wodą i normalnie myjemy włosy.

 

Mam nadzieję, że zachęciłam was choć odrobinę do samodzielnego rozjaśnienia swoich włosów. Naturalne metody są na pewno dużo tańsze i zdrowsze. Pamiętajcie, że najlepsze efekty uzyska się na włosach naturalnych, niefarbowanych. Możemy w ten sposób rozjaśniać wybrane pasemka lub całe włosy.

A czy Wy próbowaliście kiedyś rozjaśniać włosy naturalnie? Może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby? Moim ulubieńcem jest zdecydowanie maseczka cynamonowa. Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Ściskam,

Monika