Zacznij nowy rok z rozmachem! O tworzeniu skutecznego Vision board / Mapy marzeń

 

Początek roku sprzyja zmianom. Symbolicznie zamykamy kolejny rok naszego życia , po to, by otworzyć zupełnie nowy, lepszy rozdział. Pragniemy stać się mądrzejsi, szczuplejsi, bogatsi…być lepszą wersją siebie. Większość z nas w tym czasie rozlicza się przed samym sobą z ubiegłego roku i snuje plany na nadchodzący.

 

scrabble-931988_1920Nie jestem wielka fanką noworocznych postanowień i uważam, że zmiany w swoim życiu dokonać można w każdej chwili, nawet teraz. W tym właśnie momencie. Nie potrzebujemy do tego jakiejś magicznej daty, czy specjalnych okoliczności. Niemniej jednak, również i ja lubię w jakiś symboliczny sposób powitać nadchodzący rok, otwierając się na nowe.

Jednym z moich ulubionych sposobów jest stworzenie swojego osobistego Vision board.

Vision board to nic innego jak „mapa marzeń„. To potężne narzędzie, które pozwala nam określić, uporządkować i zwizualizować swoje cele i pragnienia.

 

Tworzymy ją poprzez umieszczenie na tablicy (korkowej, magnetycznej), tekturze, większej kartce papieru, czy plakacie, kolażu złożonego z obrazków, wycinków z gazet, zdjęć, motywujących cytatów… Obowiązuje pełna dowolność- wszystko zależy od naszej kreatywności i chęci. Ważne by były to elementy, które reprezentują nasze pragnienia i cele. Coś na widok czego szybciej bije nam serce i puszczamy wodze naszej wyobraźni… Ja staram się wycinać takie obrazki, gdy tylko na jakiś natrafię w gazecie przez cały rok, założyłam też osobny zeszyt na inspirujące cytaty.

vision-board
(źródło)

Ważne wskazówki !

 1. Twoja mapa powinna składać się z elementów, które wzbudzają w Tobie jak najbardziej pozytywne odczucia. Nie skupiaj się wyłącznie na materialnych rzeczach, które chcesz mieć, ale przede wszystkim skup się na emocjach, na tym jak chcesz się czuć. To najważniejsza z zasad w tworzeniu skutecznej mapy.
 2. Niech każdy element Twojej mapy ma dla Ciebie znaczenie, nie zaśmiecaj jej zbyt dużą ilością niepotrzebnych zdjęć, czy ozdób. Najistotniejsza  jest jej treść, nie wygląd.
 3. Niektórzy umieszczają w centralnym miejscu tablicy swoje zdjęcie, by jeszcze bardziej spersonalizować i wzmocnić działanie mapy.

 

Czy nam się to podoba, czy nie wizualizacja działa. Doskonale wiedzą o tym sportowcy, wykorzystując jej moc w codziennych treningach i przygotowaniach do zawodów.  To nie żadna magia, ale udowodniony i potwierdzony badaniami naukowymi fakt.

Wyobrażając sobie konkretną rzecz, Twój mózg nie odróżnia sytuacji w której jedynie o czymś intensywnie marzysz, od tej , w której realnie to przeżywasz. Jeśli często wizualizujesz sobie coś, czego jeszcze nie posiadasz, w Twojej podświadomości powstaje konflikt. Podświadomość chce go jak najszybciej rozwiązać, wykorzystując wszystkie możliwe środki (zwiększa się Twoja koncentracja, skuteczność pracy mózgu wzrasta, zaczynasz dostrzegać nowe możliwości, czasem doznajesz tzw. olśnienia i to w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład pod prysznicem:)

Vision board działa na podobnej zasadzie. To wizualizacja pragnień, tylko w bardziej namacalnej postaci.

 

Jak zatem zabrać się za stworzenie swojej mapy marzeń?

 

girl-791231_1280

 • Przede wszystkim zarezerwuj na to trochę wolnego czasu. Zapal świeczkę, włącz nastrojową muzykę, poczuj że robisz coś tylko dla siebie. Zrób z tego zajęcia prawdziwy rytuał…
 • Zanim zabierzesz się do pracy warto przez chwilę wyciszyć się i zadać sobie pytanie : Czego tak naprawdę pragnę? Co chcę osiągnąć?  Jakie są moje największe pragnienia? To bardzo ważne by sprecyzować czego tak naprawdę oczekujemy od życia.
 • Kolejnym krokiem  jest rozmieszczenie/rozrysowanie naszych celów na kartce. Możesz to zrobić całkowicie po swojemu, lub skorzystać z następującego wzoru i pogrupować swoje marzenia w kategorie:mapa celów vision board
 • Następnie przyklej wybrane przez siebie obrazki, sentencje, wydrukowane lub wycięte z gazet zdjęcia, własne rysunki, czy notatki. To twoja osobista mapa, więc stwórz ją tak, jak podpowiada Ci intuicja. Tu obowiązuje całkowita dowolność.
 • Gotową tablicę powieś w widocznym dla siebie miejscu, tak, by codziennie na nią patrzeć. Może to być biurko, ściana w sypialni, drzwi od lodówki:)  Każdego dnia, zatrzymaj się przy niej na chwilę i prześledź dokładnie obrazki. Poczuj radość i wdzięczność na samą myśl o tym wszystkim, co pięknego czeka Cię w nowym roku!
  mapa marzeń vision board
  (źródło)
 • Możesz również pokusić się o stworzenie swojej mapy w wersji cyfrowej. Internet to prawdziwa kopalnia inspiracji:) Ustaw ją na pulpicie komputera, by była cały czas w zasięgu Twojego wzroku.

 

Mam nadzieję, że choć odrobinę zachęciłam was do stworzenia własnych map.  To nie tylko potężne narzędzie pomocne w realizacji marzeń, ale również świetna zabawa.

Nie wiem jak was, ale mnie bardzo motywują historie innych ludzi, którzy pomimo przeciwności losu, odnieśli sukces. Wielu z nich w wywiadach podkreśla, że jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za ich sukces było właśnie stworzenie swojej mapy marzeń. Vision board tworzyli: Oprah Winfrey, Jim Carey, Ellen DeGeneres, Katy Perry, John Assaraf, Beyonce

Być może w Polsce nie jest to zbyt popularne narzędzie osiągania celów, jednak za granicą robi prawdziwą furorę. Jest wiele stron internetowych oferujących możliwość stworzenia Vision board, natknęłam się też na podobne aplikacje na telefon.

 

Co sądzicie o takiej formie wizualizacji marzeń? Robiliście już kiedyś Vision board? Jeśli tak, to koniecznie dajcie znać, czy u was zadziałało! Zrobicie?

Ja zabieram się właśnie za tworzenie swojej!

Monika